OVERLAND

“ YENİ DİYARLAR ”

Pakistan’ dan bakışlar.

 

         OVERLAND

2005 yılı yazında çoğunluğu coğrafyacı olan bir grupla İstanbul’ dan başlayıp İran, Pakistan, Hindistan, Nepal’ in başkenti Katmandu ve Everest ana kampına kadar uzanan bir overland düzenledim.Son yıllarda alternatif bir turizm faaliyeti olarak büyük ilgi toplamakta Overland.Peki nedir bu overland?

Uzun süreli bir yolculuk gerektirir overland.Yolculuğunuz sırasında bulunduğunuz ülkenin ulaşım imkanlarını kullanırsınız ve tercih karayoludur. Yolculuk öncesi uzun süreli bir araştırma yapmanız gerekir.Gideceğiniz coğrafyaları uzun uzun araştırır ve kendinize bir rota belirlersiniz.Yinede pek çok sürprizle karşılaşırsınız. Bu yolculuklarda genellikle ortak tutkuları ve heyecanları paylaşan, macera ruhu taşıyan kişiler bir araya gelir ve yol boyunca unutulmayacak anılar ve öyküler yaşar, yeni dostluklar kurarlar. Overland sırasında, gittiğiniz ülkelerin insanını ve kültürünü daha yakından tanırsınız. Uçsuz bucaksız çöllerden, yalçın zirvelerin yamaçlarından, asma köprülerden geçersiniz.Yol boyunca kültürler arası etkileşimin ve değişimin izini sürer fotoğraf, video çekimi ya da çeşitli röportajlar yapabilirsiniz.

Geçen yaz ki 37 günlük Overland de yüzyıllar boyunca doğu ve batı arasında bağlantı sağlayan tarihi yolları incelemek ve belgelemek, Müslüman,  Zerdüşt, Hindu, Budist, Sih gibi değişik din temsilcilerini, ilginç tapınaklarını, düğün törenlerini, deve kervanlarını, ayinleri, ölü yakma törenlerini incelemek, değişik geleneklerin içinde bulunmak, İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal deki kültürler arasındaki  değişim aşamalarını gözlemlemek; dünyanın en yüksek dağlarını, ilginç yeryüzü şekillerini, yabanıl doğayı, kum fırtınasını görmem mümkün oldu.      

Bu geziden edindiklerim sayfalarca kitap okumayla kazanamayacağım kadar çok.Gezi sırasında çektiğim fotoğraflarımı ve izlenimleri öğrencilerimle ve Türk Coğrafya Kurumu aracılığıyla diğer coğrafyacılarla sergi, dia gösterileri ve söyleşiler düzenleyerek paylaşıyorum. Overlandler ve benzeri gezileri önümüzdeki yıllarda da tekrarlayarak dünyayı gezmek en büyük hayalim. Bu yıl düzenlediğim bu gezi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve diğer fotoğraflar için www.tck.org.tr adresine de başvurabilirsiniz.

Mesut Süzer

Temmuz 2005

İstanbul – Katmandu

Karayolu Gezisi Anı Yazılarından

[ GERİ ]

Site Meter